EN / DE

Poodhalené tajemství Třetí říše

Největší tajemství třetí říše - název přednášky i knihy, za kterou její autor získal cenu E. E. Kische za rok 2013. Dílo se u čtenářů těší velké oblibě. Oceňují bohaté autorovy zkušenosti z terénu i srozumitelné a čtivé podání. A samozřejmě také atraktivní téma II. světové války a Třetí říše, které stále láká a fascinuje.

Zasvěcený výklad pana Zachy Kučery byl doplněn množstvím obrazového materiálu z jeho archivu. Společně jsme se vydali do Sovích hor. Zde jsme zkoumali jednu z největších staveb Třetí říše, podzemní komplex Reise (Obr) skládající se z objektů Rzeczka, Jawornik, Sokolec, Soboň, Osowka a továrny Vladař, navštívili ocelové město Mucholapka či nacistické Mauzoleum Hrdosti, Cti a Síly.

Pozornosti neunikl ani jeden z nejkrásnějších a největších památkových objektů v Polsku – zámek Ksiaž (Knižecí hora). Patřil Daisy von Pless, nevlastní tetě Winstona Churchila a roku 1941 jí byl říšskou mocí zkonfiskován. Zámek si za své příští možné sídlo vybral samotný Adolf Hitler. Skalnatý ostroh, na kterém objekt stojí, je provrtán čtyřmi patry podzemních štol o délce téměř 50 km, které zabírají 3200 m čtvereč.  K čemu mělo podzemí sloužit a proč byl zámek radikálně přestavěn? Jaké byly osudy rodiny "pruské Sissi"? Mnohem více se dozvíte v knize, kterou je možno si půjčit v Městské knihovně Holešov.

Historie vydává svá tajemství pomalu a velmi váhavě. Popřejme panu Zachovi Kučerovi hodně trpělivosti a trochu nezbytného štěstí v jeho dalším badatelském úsilí.

 

                                                                                                                      Holčapková Běla

                                                                                                                      MěK Holešov

 

2017-04-27-tajemstvi-treti-rise-9.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star