Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Sarkandrovská pouť na Svatý Hostýn

Tisková zpráva ze dne 3. května 2017

 

Věřící z Holešova vyrazí na Sarkandrovskou pouť jako za starých časů

 

Sarkandrovskou pouť na Svatý Hostýn v historizujícím stylu připravují věřící z Holešova. S baldachýnem a ostatky svatého vyrazí v sobotu 6. května o půl deváté ráno po mši svaté od kostela Nanebevzetí Panny Marie v Holešově. Iniciátorem akce je spolek Za zdravé a krásné Holešovsko pod organizační záštitou Městského kulturního střediska Holešov a dalších místních spolků.

 

Podle předsedy spolku Zdeňka Krajcara je ambicí akce založit tradici, která by nejen upozornila na Jana Sarkandra, ale zviditelnila také Holešov. To vše formou poutě na Svatý Hostýn, kam tento kněz také putovával.

„Byli bychom rádi, kdyby se pouť v budoucnu zařadila mezi hojně navštěvované poutní trasy kraje a Moravy. Jako vystudovaný historik, teolog a především jako Sarkandrův ctitel postrádám více než dvacet let od jeho svatořečení aktivitu, která by se svatému faráři z Holešova kontinuálně věnovala. Kolik měst na Moravě nebo v naší vlasti se může pochlubit svým světcem? Holešov ano,“ dodal Zdeněk Krajcar.

 

 Pokud to počasí dovolí, půjde část poutníků v historických krojích a po trase se celé procesí zastaví u kapliček. V případě deště akce proběhne, ale ve zrychlené a méně reprezentativní formě.

 

 Na akci se dále spolupodílí Římskokatolická farnost Holešov, spolek Všetuláci sobě, Vlastivědný spolek Holešov a Tělovýchovná jednota Orel Holešov. Záštitu udělil starost města Holešov Rudolf Seifert, senátorka Šárka Jelínková a náměstek hejtmana Zlínského kraje Josef Zicha.

 

HARMONOGRAM POUTĚ

 

7.30     MŠE SVATÁ Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Holešově

Po skončení úvodního slova k pouti v kostele následuje řazení účastníků poblíž morového sloupu  se sochou sv. Jana Sarkander

8.30                 ZAHÁJENÍ POUTĚ /2,5 km, cca 40 minut/

9.15 - 30         zastavení v DOBROTICÍCH U KAPLE /3 km, cca 50 minut/

10.15 – 45       zastavení v JANKOVICÍCH u sousoší sv. Anny /1 km, cca 15 minut/

11.00 - 15       zastavení v CHOMÝŽI u kaple /1,5 km, cca 25 minut/

11.45 – 12.05  zastavení v BRUSNÉM u kaple /2,7 km, cca 55 minut/

13.00 – 13.30 zastavení ve SLAVKOVĚ u kaple /2,0 km, cca 45 minut/

14.15               ROZCESTÍ U Bukoviny (dále přes „Pod Valy“) /0,9 km, cca 25 minut/

14.40 - 50       SV. VODA, VODNÍ KAPLE /0,25km, cca 10 minut/       

cca 15.00        BAZILIKA – SVÁTOSTNÉ POŽEHNÁNÍ

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star