Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Hollar Holešov 2017

Tisková zpráva ze dne 27. dubna 2017

Hollar Holešov 2017: Zámek Holešov oslaví sto let české

grafiky, v létě představí práce nejvýznamnějších autorů

U příležitosti stého výročí české grafiky připravila Zámecká galerie Holešov výstavu, která odprezentuje díla stovky nejvýznamnějších autorů jako byl Emil Filla, Max Švabinský, František Tichý, Kamil Lhoták, Oldřich Kulhánek a další. Výstava vznikla ve spolupráci se Sdružením českých umělců grafiků Hollar a řadí se k expozicím, které si během roku toto významné výročí připomenou na několika místech v Česku. Vedle pražského Obecního domu je však Holešov jediný, který českou grafiku představí v takovém rozsahu.

Výstava se koná od 2. června do 1. října 2017.

„Koncepčně jsme se nevymezili žádným jednoznačným kritériem, cílem výstavy je prezentovat průřez grafickou tvorbou členů spolku Hollar od jeho založení až po současnost. Expozice se nicméně se zvýšenou pozorností soustředí na tvorbu zakladatelů, na díla žijících autorů a na tvorbu těch, kteří významným způsobem přispěli k rozvoji grafiky v naší zemi a posouvali hranice možností grafického uměleckého projevu. Ať již z hlediska technického nebo stylového.

Vzhledem k symbolickému významu stého jubilea jsme se rozhodli limitovat na prezentaci jednoho sta výtvarnic a výtvarníků, ne však s cílem představit dílo úplného výčtu všech členů,“ vysvětlila myšlenku výstavy kurátorka Xénie Hoffmeisterová.

Díla budou do Holešova zapůjčena z českých galerií a muzeí včetně Památníku národního písemnictví Praha. Vedle významných originálů - typických děl ikon české grafiky, se přitom na zámku objeví i práce méně známé, často menších formátů, o to však pozoruhodnější díky odkryté nové perspektivě.

Výstava bude instalována v prvním patře přední části zámecké galerie ve čtyřech výstavních sálech a doprovodí ji kinosál s dokumenty o vývoji české grafiky. Souběžně s touto expozicí připravuje Městské kulturní středisko Holešov prodejní výstavu grafiky v zámeckém New Drive Clubu. Nabídne originály Adolfa Borna, Jiřího Anderle, Josefa Váchala a dalších.

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star