Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Ochotníci zahrají Maryšu

Klasické dílo české literatury Maryšu bratří Mrštíků představí v premiéře Divadlo 6. května Holešov a to 1. dubna od 19 hodin v místním kině Svět. Inscenace je výsledkem nové spolupráce souboru s režisérem Konrádem Popelem, se kterým se amatérští herci setkali jako s porotcem na loňské přehlídce ochotnických souborů v Holešově. Představení produkuje Městské kulturní středisko Holešov a lístky jsou již v předprodeji v informačním centru.

 

„Režisér Konrád Popel nás zaujal svými připomínkami k práci souboru. Shodovali jsme se, proto jsme mu nabídli spolupráci a on přijal. Maryša byla jeho nápad,“ vysvětlila výběr předlohy členky divadla Šárka Topičová, která si v alternaci s Helenou Jandovou zahraje hlavní roli.    

 

Podle Topičové vycházeli holešovští ochotníci z textu z roku 1965, také proto jejich pojetí dramatu z moravského venkova neodráží poměry předminulého století, ale je posunuté do poválečného období. „V tom jsme se odchýlili od předlohy, svět je ještě rozdělený na chudé a kulaky. Odpovídají tomu také kostýmy a další změna je třeba i v tom, že Maryši není dvacet,“ dodala herečka.

V roli Vávry se představí Jan Dobeš, v roli Lízala Jaroslav Bravený. Hudbu složil Martin Peřina a scénu navrhl Zdeněk Eliáš

 

 Historie amatérského divadla v Holešově sahá až do 2. poloviny 19. století, kdy v roce 1866 první představení odehráli členové pěveckého sdružení Podhoran. Později se zapojily i další místní spolky, třeba Spolek katolických tovaryšů, Čtenářský spolek, Sokol, Dělnická tělocvičná jednota nebo studenti holešovské reálky.

Samotná historie Divadla 6. května však začala až po 2. světové válce, kdy se členové dvou nejaktivnějších divadelních souborů Sokola a Sušila dohodli na vybudování společného divadla. Vůdčí osobností byl František Šrámek, režisér mimořádného nadání, pod jehož režijním vedením si s holešovskými herci zahrál i Karel Hőger (hostoval ve hře Jan Hus) a Ladislav Pešek (hostoval ve hrách Chudák manžel a Šibalství Skapinova).

Díky Františku Šrámkovi vzešlo z Holešova několik osobností profesionálního divadla. Patří mezi ně i herec a spisovatel Jiří Zapletal (1929 – 2011).

 

Divadlo 6. května představí každý rok jednu premiéru. Loni to bylo úspěšné představení Pohlednice z Anatěvky nastudované na motivy muzikálu Šumař na střeše.

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star