Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

8. únor: Holešov si připomíná výročí slavného rabína

Holešov si připomíná výročí smrti významného rabína Šacha

 

Osmého února si město Holešov připomíná 354. výročí úmrtí významného židovského učence rabína Šacha, který v 17. století působil v holešovské synagoze a je pohřben na místním židovském hřbitově. Podle hebrejského kalendáře však toto výročí letos připadne až na 26. února. Synagogu a Šachův hrob při této příležitosti navštíví velké množství židovských poutníků z celého světa.   

 

Zbožní chasidé přijíždějí, aby se v Holešově pomodlili. Kromě Šachova hrobu někteří z nich navštíví i studovnu, která v synagoze vznikla loni a poutníkům nabízí rabínovy nejvýznamnější knihy. Ty se do Holešova podařilo získat ze světových internetových aukcí, chasidům slouží ke samostudiu. Loni se při této příležitosti v holešovské synagoze objevili i Šachovi potomci.

           

"Rabín Šach patří mezi nejvýznamnější rabíny pohřbené na území České republiky. Takových míst přitom u nás moc není. Co do významu a mimořádnosti je Holešovu nejbližší Krakow a Bratislava," říká o významném rabínu správce a průvodce holešovských židovských památek Vratislav Brázdil.

           

Šach se narodil v roce 1621 v litevském Vilnu a zemřel v roce 1663 v Holešově, kde před smrtí působil jako rabín. Řadí se mezi dvacet nejvýznamnějších židovských učenců, jeho práce věnované především židovskému právu jsou pro židovský svět zásadní. Část knih, které Šach vydal, je během turistické sezony k vidění ve zmíněné studovně ve druhém patře synagogy. 

jk160210f.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star