Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Slavná opereta Járy Beneše Na tý louce zelený

Studenti kroměřížské konzervatoře zazpívají na zámku

           

 

            Studenti pěveckého oddělení Konzervatoře P. J. Vejvanovského Kroměříž a její symfonický orchestr se představí v Holešově. Pod vedením režiséra Antonína Valenty a dirigenta Jiřího Kadavého odehrají 1. března v 19 hodin na zámku v Holešově operetu Járy Beneše Na tý louce zelený.

            Beneš, který se narodil v roce 1897 a vystudoval pražskou konzervatoř, díky mimořádnému talentu patřil k vyhledávaným a velmi úspěšným autorům a klavíristům své doby. Jeho hudební odkaz je bohatý. První velký úspěch mu v roce 1930 přinesla spolupráce s režisérem Karlem Lamačem a hercem Vlastou Burianem ve slavném filmu „C. & K. polní maršálek“. Napsal hudbu k dalším dvaapadesáti filmům jako byly například snímky To neznáte Hadimršku, Anton Špelec nebo Dobrý voják Švejk.

 

            Opereta Na tý louce zelený se řadí mezi Benešovy nejslavnější. Měla premiéru v roce 1935 v nuselském Tyláčku a úspěch sklidila také v Rakousku, Belgie či Spojených státech amerických. V roce 1936 ji zfilmoval Karel Lamač. Děj diváka přivede na panství Aleny Skalické, která se po studiích vrací domů, potýká se s nedůvěrou, nepochopením, zmateností i láskou.

            Studenti kroměřížské konzervatoře se v Holešově prezentují pravidelně každý rok.

 

 

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star