Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Vzácné renesanční náhrobky

Zámek Holešov nechá zrestaurovat dva vzácné renesanční náhrobky, které tvoří součást expozice zámecké kaple. Náhrobky z druhé poloviny 16. století pocházejí z místního kostela Nanebevzetí Panny Marie ještě z období, než Rottalové nechali kostel přestavět do dnešní barokní podoby. S největší pravděpodobnosti se jedná o první odborný konzervátorský a restaurátorský zásah po více než čtyři sta letech.

„Náhrobky jsou unikát, je to v holešovském muzeu jediná památka na rod Šternberků, který holešovské panství vlastnil více než dvě století do roku 1574,“ řekl historik Ondřej Machálek z Městského muzea při MKS Holešov.

 

Podle restaurátora Lubomíra Tomance, který se během rekonstrukce holešovského zámku podílel na opravách kamenným portálů a prvků v zahradě, se náhrobky musí očistit a poté zpevnit speciálním přípravkem z rozpuštěného křemíku. Včetně nutné fáze vysychání bude celá etapa trvat týden. Poté se kameny vrátí na místo a budou dál zdobit barokní kapli.

 

Text na kamenných fragmentech je psaný češtinou z 16. století a dokládá, že jeden z náhrobků patří Markétě z Ludanic, druhé ženě Jana mladšího ze Šternberka a matce Jindřicha ze Šternberka a druhý Janu Krušinovi z Lichtenburka, následujícímu vlastníkovi holešovské tvrze. Poté, co Rottalové holešovský kostel přestavěli, dostaly se náhrobky do jednoho z městských domů a staly se druhotným stavebním prvkem. Místní vlastivědní pracovníci je objevili na počátku třicátých let minulého století. Po uložení v depozitáři městského muzea jsou nyní trvalou součástí zámecké kaple.

 

Zrestaurování náhrobků je první fází oprav všech kamenných prvků v kapli. Práce budou v následujících týdnech pokračovat.

nahrobky.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star