Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Oprava zajímavé historicko-technické památky

kovarsky-mech.jpg

Sto padesát let starý kovářský měch z holešovského Malého muzea kovářství se dočkal zrestaurování. Tato zajímavá historicko-technická památka patří k původnímu vybavení a datuje se do druhé poloviny 19. století.

 

Měch je součástí kovárny a expozice o historii kovářského řemesla již řadu let, během uplynulých měsíců se však dočkal zrestaurování ztrouchnivělé kůže a zcela vyměněny byly dva dřevěné čepy napadené červotoči.

„Výsledkem je příklad krásného dobového prvku, který byl kdysi nezbytnou výbavou každé kovárny. Původně byl na půdě a přes potrubí vháněl vzduch do ohniště, aby udržoval výheň při vysokých teplotách. Podle mě ještě do první světové války fungoval,“ dodává k výsledku práce restaurátor Edmond Chlud, jehož rukama například prošla i dřevěná socha Ježíše Krista z 18. století v kapli holešovského zámku.

 

Malé muzeum kovářství spravuje Městské kulturní středisko Holešov, které se snaží postupně udržovat a rekonstruovat všechny svěřené památky. Podle ředitele Pavla Chmelíka se každý rok investuje část peněz do předmětů, které jsou součástí expozic. „V případě kovárny je fundus skutečně rozličný, od zmíněného měchu přes barokní podkovy až po osobní věci a oblečení kováře, který dům obýval,“ říká.

 

Podle Ondřeje Machálka z Městského muzea při MKS Holešov není měch raritou, v jiných dochovaných kovárnách jsou podobné kousky běžně k vidění. Význam toho holešovského vidí spíše v kontextu. „Měch tvoří původní fundus a vše dohromady vytváří jeden celek. To je na tom nejzajímavější, a proto nám na zachování tolik záleží,“ doplnil s tím, že zrestaurovány byly také dveře kovárny.

 

Malé muzeum kovářství bylo vybudováno na místě staré kovárny ze 17. století. Stavba je z hlíny a na konci třicetileté války ji postavil bohatý kovář, který si pod dílnou vybudoval i tajnou únikovou cestu. Kromě zmíněného vybavení mohou v turistické sezoně návštěvníci do chodby nahlédnout. Je to jediný dochovaný pohled do holešovského podzemí. Kromě tajné chodby a kovářské dílny je možné si v muzeu prohlédnou také dobovou světničku řemeslníkovy rodiny a expozici o historii kovářství. Patří k ní dva i metry vysoký hodinový stroj, který kdysi poháněl zámecké hodiny.

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star