Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Legendární kulisy jako dárek

Městské muzeum a galerie získalo od obce Žeranovice originální dárek – kulisy z vyhlášené prvorepublikové dílny Pepa Máca a spol. Podle dostupných záznamů pořídili rozměrné malby části domu, přírody a stromů místní dobrovolní hasiči v roce 1945.

 

„Kulisy mají pro muzeum velkou hodnotu, protože připomínají tradici ochotnického divadla v našem mikroregionu. Dochovala se na nich informace o výrobci, tím jsou pro nás zajímavé, protože jsme schopní zjistit jejich historii,“ komentovala dar správkyně muzea a kurátorka sbírkových fondů Renée Rudolfová.

 

Sbor dobrovolných hasičů v Žeranovicích založil v obci divadelní spolek v roce 1925. Webová stránka amaterskedivadlo.cz hovoří o tom, že divadlo se hrálo v hostinci. Zpočátku si místní pomáhali sami, tedy i sami vyráběli kulisy. Když byl v roce 1945 k hostinci přistavěn sál s vybavením a moderním osvětlením, žeranovičtí ochotníci pořídili i nové kulisy právě u věhlasné firmy Pepa Máca a spol. Nadšení pokračovalo a divadelní soubor hostoval i v okolních obcích. S ohledem na rozměrnost Mácových kulis, které jsou nyní uloženy v muzejním depozitu na holešovském zámku, je to pozoruhodné. Ze záznamů se dočteme také to, že na repertoáru byly například hry jako Jánošík, Její pastorkyňa, Strakonický dudák nebo Lucerna. Ve všech těchto inscenacích s velkou pravděpodobností kulisy sehrály klíčovou roli.

 

Dílny moderních jevišť Pepa Máca a spol. založil jmenovaný v roce 1922 v Újezdě u Brna a musíme si uvědomit, že před sto lety bylo ochotničení v Čechách i na Moravě obrovsky populární. Máca začal ve vlastních ateliérech a stolárnách vyrábět dekorace a na zakázku zařizovat jeviště včetně reflektorů, opon a všech dalších potřeb pro provoz divadla.

Změny přišly samozřejmě se znárodněním po roce 1948. Firma se sice dál věnovala předmětu podnikání, její zakladatel a majitel Pepa Máca ji však musel opustit. Protože odmítl nabídku združstevnění a veřejně se netajil nesouhlasem s principy znárodňování, byl jako narušitel pracovní morálky zařazen do tábora nucených prací.

Jeho firma jako národní podnik fungovala dál, a dokonce přečkala i sametovou revoluci. V Újezdě u Brna se vývoji a výrobě divadelních a jevištních technologií věnují dodnes. Pepa Máca zemřel v roce 1973.

 

Dana Podhajská

foto Dana Podhajská, zdrojem posledních čtyř snímků s ukázkou práce firmy Pepy Mácy je webový stránka amaterskedivadlo.cz. Na poslední fotogafii jsou ochotníci z Žeranovic ve hře Od mlýna k mlýnu.

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star