Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Více čtenářů, knih i akcí

Městská knihovna Holešov má za sebou velmi úspěšný rok 2022! Eviduje oproti loňskému roku výrazný nárůst čtenářů, výpůjček i návštěv knihovny. A to i přesto, že kvůli covidovým opatřením byl provoz prvních šest týdnů roku 2022 omezen.

Čtenáři si loni vypůjčili o 4 tisíce knih více než v roce 2021, především beletrie. Zaregistrovalo se o 177 lidí více než v roce 2021 a vzrostl také počet zakoupených titulů. Nabídka se rozšířila o 1 989 svazků, což je o 159 kusů více než činil přírůstek v roce 2021. Rekordní je také počet knih, které lidé vraceli prostřednictvím biblioboxu, speciální schránky na vrácení knih nainstalované před budovu poslední říjnový den. Čtenáři na službu 24/7, tedy možnost vrátit knihy kdykoliv bez ohledu na otevírací dobu, reagovali okamžitě a během listopadu a prosince vrátili téměř pět set knih.

Oproti roku 2021 knihovnu navštívilo o 5 525 více lidí, web knihovny propojený s webem kulturního střediska, jehož je knihovna složkou, navštívilo v roce 2022 téměř 200 tisíc lidí. To je dokonce o 81 tisíce více než v roce 2021.

„Máme obrovskou radost. Ta čísla jsou skvělá, děkujeme všem,“ řekla vedoucí knihovny Irena Železná s tím, že rok 2022 byl úspěšný také v počtu konaných akcí. Pro širokou veřejnost i školy jich bylo 235, to je o 90 více než v roce, který srovnáváme.

Práce knihovny byla ovšem vidět i mimo Kneislovu vilu, kde sídlí. Od ledna 2022 si čtenáři mohli půjčit knihu z regálu ve vstupu do zámku, v létě také na zámeckém koupališti. Čtenáře jsme mohli potkat také v zámecké zahradě, kde se na přání některých škol konal tradiční ceremoniál pasování prvňáčků do stavu čtenářského. Knihovnice bylo vidět také ve školách a knihovnách regionu. Hana Zaoralová z dětského oddělení dokonce vystoupila na konferenci Knihovny současnosti v Olomouci, kde v bloku Není malých knihoven odprezentovala konání rekordního počtu akcí uskutečněných ke stému jubileu knihovny.

Její kolegyně Miroslava Barotová provedla 80 poradenských a konzultačních setkání s knihovníky a se starosty místních a obecních knihoven. Opomenout nemůžeme také dubnovou Noc s Andersenem, která se opět dostala za hranice budovy knihovny. Za pohádkovými postavami z knížek Josefa Lady putovalo 33 malých čtenářů historickou částí Holešova.

Knihovna se v roce 2022 zapojila také do tří celorepublikových sbírek –  Tříkrálové, sbírky ve prospěch Českého dne proti rakovině a ve prospěch válečných hrdinů.

Poslední akcí, která holešovskou knihovnu taktéž symbolicky řečeno posunula blíže ke čtenářům a čtenáře blíže ke knihovně, byla výmalba prostor. Konala se sice až letos v lednu, bezesporu však přispěje ke zkvalitnění služeb pro veřejnost.

Dana Podhajská

 

Knihovnice z oddělení dospělých čtenářů Sabina Dorazínová nabízela v listopadu vlčí máky,  symbol sbírky na podporu válečných veteránů a hrdinů. Díky její práci a práci kolegyň byly v Holešově vybrány téměř 3 tisíce korun. Na dalších snímcích například během pasování prvňáčků či jako kozel Bobeš, kmotra liška a hastrman Brčál z pohádky Bubáci a Hastrmani během loňské Noci s Andersenem.

foto Dana Podhajská a Městská knihovna Holešov

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star