Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Kradl brambory, aby přežili

Dnes 27. ledna 2022 si připomínáme Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Z pohledu historie Holešova se k tomuto dnu váže i další smutné výročí - v pondělí 23. ledna uplynulo 80 let od nuceného odsunu holešovských Židů do Terezína. Oběma výročím bude věnovaná přednáška Jana Machaly Transport do ráje? Poslední roky židovské komunity v Holešově, která se koná ve čtvrtek 2. února 2023 ve studovně knihovny.

 

„Již v pondělí 18. ledna 1943 museli Židé v Holešově odevzdat klíče od svých bytů a nastoupit do vlaku, který je odvezl do sběrného střediska v Uherském Brodě. Odtamtud pak spolu s dalšími Židy ze zlínského regionu byli 23. ledna 1943 transportem s označením Cn odesláni do Terezína. Většina Židů z Holešova byla hned následující týden odeslána z Terezína do Osvětimi, kde byli záhy povražděni,“ vypráví holešovský historik Jan Machala s tím, že holešovských Židů odjelo do Terezína 272.

SYMBOLICKÝ PIETNÍ AKT K UCTĚNÍ PAMÁTKY HOLEŠOVSKÝM OBĚTEM HOLOCAUSTU SE BUDE KONAT

2. ÚNORA OD 16 HODIN V OBŘADNÍ SÍNI ŽIDOVSKÉHO HŘBITOVA

 

Mezi transportovanými byli také Zikmund, Marie a Adéla Pöckovi, kteří byli převezeni přímo do terezínské pevnosti a poté do Osvětimy, zatímco jejich dcera Elvíra ve smíšeném manželství s Rudolfem Úlehlou a třemi dětmi zůstali „pouze“ v terezínském ghettu.

O tom, jak tam žili, vzpomíná z vyprávění její vnučka Jaromíra Podhajská, rozená Měrková: „Moje maminka Hilda vyprávěla, že její bratr Ruda jednou z hladu ukradl brambory. Němci ho potrestali, dokonce byl snad i na samotce a babička s dědou se báli, aby se mu nestalo ještě něco horšího,“.

Úlehlovi měli jako „smíšení“ manželé štěstí, v roce 1945 je záchránili Rusové a rodina se i s dětmi vrátila domů do Holešova.

 

Pamětní deska na židovském hřbitově uvádí jména 250 lidí, kteří se z táborů již nevrátili. Do Terezína však nebyly poslány jen osoby židovského vyznání, ale později v roce 1944 také tzv. židovští míšenci. Podle německých rasistických předpisů byli označeni za Židy, třebaže oni sami se za Židy nepovažovali a za Židy je nepovažovali ani jejich sousedé.

Tradičně se uvádí, že holocaust přežilo méně než 20 holešovských Židů. Ve skutečnosti se jich z koncentračních táborů vrátilo 39, avšak většinu přeživších tvořili právě lidé, ze kterých udělaly Židy až rasové zákony.

Po válce byla nakrátko obnovena náboženská obec, avšak zanedlouho zanikla, protože většina navrátilců byla jiného než židovského vyznání. Stará Šachova synagoga, která válku přečkala bez úhony, se z místa pro setkávání věřících změnila na muzeum

 

Dana Podhajská, Jan Machala

Na fotografii je rodina Bachnerova. Snímek je vystaven v Šachově synagoze. Bachnerovi taktéž patřili mezi odsunuté holešovské Židy. Někteří se z koncentračního tábora vrátili. 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star