Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Květinové abstrakce z vosku

Zdeňka Vránová vystavuje v sálech holešovského zámku čtyřicet dva obrazů malovaných starověkou technikou tření barev s voskem a následného vypalování do podkladu. Jedná se o kolekci velmi jemných, větších či menších obrazů v pastelových barvách, které v době plesové sezony zpestří prostředí sálů a současně představí tvorbu autorky.

„Malba speciálně upraveným včelím voskem mě zaujala pro svou pestrou zářivost barev, jemnost a možnost objevovat stále nové postupy,“ říká výtvarnice a netají se, že mnohdy k prázdnému papíru či desce přistupuje s jinou představou o výsledku, než jaký nakonec na ploše vznikne. Vede ji samotná techniky, barvy a intuice.

Ve svých malbách na papír a desky používá především náměty z přírody, které převádí do abstraktní formy. Proto i její holešovská výstava nese název Květinové abstrakce. Technika, pro kterou se rozhodla, a současně skutečnost, že každé dílo fixuje lakem, nedovolí, aby vytvořila dva identické obrazy. Každý zůstane trvale originálem.

Zdeňka Vránová je absolventkou Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, celý život se věnovala prvňáčkům. Maluje několik let a má za sebou již deset výstav, například ve Vizovicích a opakovaně v Luhačovicích. Žije ve Zlíně.

Její výstava bude k vidění vždy v době konání zámeckých plesů. Ty budou letos čtyři – 14. ledna Ples města Holešova, 28. ledna Farní ples Holešova, 25. 2. Ples Gymnázia L. Jaroše Holešov a 31. 3. 2023 Ples Vyšší policejní školy a Střední policejní školy Ministerstva vnitra v Holešově.

 

text a foto Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star